WEB TASARIM

Bootsrap Nedir ?

İnsanların günlük yaşantılarının büyük bir bölümünü geçirdikleri internet dünyası, gelişmelerle birlikte daha cazip hale gelmektedir. İlk web tasarım teknikleriyle bugünkü güncel teknikleri karşılaştırdığımızda arada çok önemli farklar ve değişiklikleri hayretle gözlemleyebiliriz.
 
Web sayfalarında çok farklı teknikler geliştirilmiştir. Bunlardan bir tanesi ise Bootsrap tekniğidir. Peki, Bootsrap nedir ? Nasıl çalışır? Faydaları nelerdir? En önemli özelliği nedir? Kısaca bunlara değinelim:
 
Bootsrap bir css framework olup web sitelerinin çalıştırılan tüm cihazların çözünürlülüğünü algılayarak mükemmel uyum sağlaması işlemidir. Bu teknik ile daha hızlı kodlama yapılabilir, css ve js dosyalarının minimum boyutlara indirilmesi sebebiyle sayfalar daha hızlı görüntülenebilir, hemen hemen tüm yapıları bünyesinde barındırır, Örneğin, butonlar, imajlar, pictureler, tablolar, sliderler, dropdrown menüler ve daha birçok denetimleri sayabiliriz, cihaz çözünürlüğünü kendisi algılar ve çözünürlükle ilgili sorunları ortadan kaldırır, Bilinen tüm web sayfası tarayıcıları ile sorunsuz bir şekilde çalıştırılabilir.
 
Bootsrap nedir ? Nasıl indirilir? Kısaca bunu da açıklayalım: Bootsrap’ı indirmek için kullandığınız web tarayıcının adres kısmına http://getbootstrap.com/getting-started/ ifadesini yazarak indirme sayfasına ulaşabilirsiniz. Buradan Download Bootsrap butonuna tıklayarak indirebilirsiniz. Bu dosyayı indirdikten sonra kurulum işlemine geçmeniz gerekiyor.
 
Aslında kurulum işlemi sanıldığından daha basit bir işlemle gerçekleşiyor. İndirme işleminden sonra indirilen üç klasörü projenin bulunduğu klasöre kopyalamanız gerekiyor. Css ve js kodlarımızı çağırdığımız bölüme bootsrap dosyalarının ismini yazıyoruz. Örnek css satırı için
 
Birçok elementin hazır olarak alınabilmesinin yanında, font ve ikonlarıda bünyesinde barındırdığından dolayı ikon ve font bulma gibi işlemleri de yapmanıza gerek olmuyor. Yani bütünleşik bir yapı sunuyor. Çözünürlülüğün bozulmaması için bünyesinde barındırdığı sayfa contanierin içerisinde grid sistemi sayesinde her elementin düzgün ve sorunsuz görüntülenmesini sağlıyor.
 
Sürekli geliştirme içerisinde olan Bootsrap, flat tasarımlara da uyumu gayet başarılı bir şekilde gerçekleştiriyor. Bu uyumu web sitesini ve kod sistemini yenileyerek gerçekleştirdi.  Yukarıda Bootsrap nedir ne değildir, özellikleri nelerdir? Özet olarak tanımlamaya çalıştık.
 
BU YAZIYI BEĞENDİNİZ Mİ ?
PAYLAŞ PAYLAŞ
TEKLİF İSTE
Web tasarım & Yazılım ihtiyaçlarınız için formu eksiksizce doldurunuz, ekibimiz kısa süre içinde sizi arayacak.