WEB TASARIM

Css ve Css3 Nedir ?

Öncelikle Css ve Css3 nedir? Bu ikiliyi karşılaştırabilmek ve akılda daha net bir şeyler oluşturabilmek için İngilizce yazılımıyla Cascading Style Sheets yani CSS’yi bilmekte fayda vardır. Türkçe anlamıyla sitil şablonu olan CSS, basit ve kullanışlı bir işaret dilidir. HTML ile yazılan kodların estetik açıdan daha zengin olmasını sağlamak için kullanılır. Kısaca HTML´in gelişmişi olarak da tanımlayabiliriz. HTML öğelerine sayfalarımız için global şablonlar hazırlama olanağı sağlar ayrıca tek bir harfin sitilini, rengini, büyüklüğünü, resmini, kenar çizgisini ve bağlantı gibi birçok özelliği biçimlendirme olanağı tanır.
 
CSS´de metin renklerini tek bir noktadan değiştirebiliyorken, CSS çıkmadan önce HTML etiketi için ayrı bir stil tanımlamamız gerekiyordu. CSS ile bu sorun ortadan kalktı. Bunun dışında HTML dili içerik bakımından CSS ise yapısal işlevlerin içerik biçimlendirilmesi için kullanılmaktadır. CSS ile Css3 arasında kod dizilimi arasında pek fazla fark yoktur. 
 
Sürümü bakımından CSS ve CSS3 nedir?
 
CSS3, CSS’nin ve önceki sürümlerin daha geliştirilmiş son sürümüdür. Bu sürümlerle birlikte @media-queries, box-shadow, translate, transform, transition Overflow-x, overflow-y gibi birçok özellik gelmiş ve web siteleri artık estetik açıdan daha güçlü bir konuma gelmiştir.
 
Css3 ile birlikte gelmiş bir diğer özellik font-face özelliğidir. CSS’ de istediğimiz bir fontu yükleyemiyorduk belli kalıpları kullanabiliyorduk ve çoğunu açamıyorduk ama artık işletim sistemimiz ne olursa olsun istediğimiz fontu CSS3’le birlikte kolayca bulup kullanabiliyoruz. Bunun dışında yazıya ait arka planda gölge efekti (text-shadow) gibi web sayfamızı daha estetik hale getirebilecek özellikleri daha hızlı ve basit bir şekilde halledebiliyoruz.
 
Kullanımı bakımından CSS ve CSS3 nedir?
 
Kullanımı bakımından CSS´ye oranla Css3’ün kullanımı daha kolay ve biraz daha basittir. Ancak CSS3’ün çok daha çabuk kavranılabilip öğrenebilmesi için kullanıcının HTML veya CSS gibi yazılımları bilmesi tavsiye edilir çünkü: kodlarla tanışan insanlar daha kolay bir şekilde Css3’ü öğrenebilip web sitelerini tasarlayabilir. Bunun dışında CSS3 sayesinde artık photosop gibi programlara daha az ihtiyaç duyulacağı gibi javascriptleri de kenara bırakmamızı sağlayacaktır. Css3’ü öğrenmeye başladıktan sonra gerçekten seveceğiniz oldukça estetik ve basit bir uygulamadır. 
 
BU YAZIYI BEĞENDİNİZ Mİ ?
PAYLAŞ PAYLAŞ
TEKLİF İSTE
Web tasarım & Yazılım ihtiyaçlarınız için formu eksiksizce doldurunuz, ekibimiz kısa süre içinde sizi arayacak.