DİJİTAL PAZARLAMA

Google Arama Motoru Optimazsyonu (Seo) Nedir ?

Her türlü bilginin çok çabuk üretildiği günümüzde, üretilen bu bilgilerin paylaşımı da fazlaca önemlidir. Üretilen bilgileri paylaşmanın sosyal ağlar, forumlar vb. gibi birçok yolu olsa da bunların arasında kapsamı en geniş olanlar arama motorlarıdır. Arama motorlarının da çeşitleri vardır ve içlerinde hiç tartışmasız en büyüğü Google’dir. 
 
Arama motorları kullanıcıların en kolay şekilde ayrıntılı bilgiye ulaşma yoludur fakat kullanıcı aradığı bilgiye ilişkin anahtar kelimelerini yazar, arama butonunu tıklar sonucunda ise karşısına onlarca hatta binlerce sayfa çıkabilir. İnsan doğası gereği kendine en kolay en yakın olan şeyi seçer. 
 
Bu demek oluyor ki önüne ilk çıkan sitelerden birini seçiyor. Peki ya geride kalan onlarca sitenin kaderi mi arka sıralarda kalmak? Hayır. Google Arama Motoru Optimizasyonu (SEO-Search Engine Optimization) ile üst sıralara çıkabilirler. Bir anda tırmanış gerçekleştirilmesi mümkün değildir fakat püf noktalara dikkat edildiğinde ve biraz da sabır gösterildiğinde istenilen sonuca ulaşılacaktır. 
 
Google Arama Motoru Optimizasyonu (Seo) Nedir? Site içindeki bilgilerle ilgili konularda, kullanıcıların Google arama motorunda yaptıkları aramalar sonucu ziyaretçilerin siteye akışını ve üst sıralarda görünecek Web sayfaları oluşturmayı sağlayan süreçtir. Site sahipleri tarafından sıralamalarda öncelik elde etmek amacıyla kullanılır. 
 
Google Arama Motoru Optimizasyonu (Seo) Nedir sorusu cevaplandığında sıra Google Arama Motoru Optimizasyonunun nasıl yapıldığına gelir. Optimizasyonun sağlanması için herhangi bir program yoktur öncelikle bunun bilinip bu tarz tanıtım yapanlara inanmamak gerekir. Daha sonra site içi düzenlemelere ve ufak noktalarda uyarlamalar yapılmalıdır. Bunların da en başında gelen doğru anahtar kelimeleri seçmektir. 
 
Anahtar kelimeler çoğu internet kullanıcısının arayacağı türden olmalıdır. Amaç ne olursa olsun asıl site içeriğinden kopmamalıdır. İçerik daima özgün olmalıdır ve düzenli olarak içerikte güncellemelere gidilmelidir. Bu işin zor kısımlarından biri ise doğru alan adını seçebilmektir. 
 
Alan adında mutlaka anahtar kelimelerinizden biri veya birkaçı olmalıdır. Bunlara ilaveten güzel URL’ler kullanılmalıdır. URL’ler insanlar ve makineler tarafından da okunabilir olmalıdır. Sayfa başlıkları içerikle yakından alakalı olmalıdır çünkü bir sayfanın başlığı içeriğinden sonraki en önemli öğesidir. 
 
Bunların yanında meta elementleri iyileştirilmeli, sayfa alt yapısı optimize edilmeli, uygun etiketler kullanılmalı, doğru linkler kullanılmalı ve site erişilebilir yapılmalıdır. Son dönemlerde adından çokça söz ettiren Grande Digital müşterilerine Seo hizmeti sunmaktadır.
 
BU YAZIYI BEĞENDİNİZ Mİ ?
PAYLAŞ PAYLAŞ
TEKLİF İSTE
Web tasarım & Yazılım ihtiyaçlarınız için formu eksiksizce doldurunuz, ekibimiz kısa süre içinde sizi arayacak.