WEB TASARIM

Html 5 Nedir ?

HTML 5 Nedir? Neler Getirmiştir
 
Aslında şu an baktığınız web sitesi on binlerce işaretten oluşan bir kod bulutundan başka bir şey değildir. Eğer bu işlere yatkın bir kişi iseniz, sayfanın herhangi bir kısmına farenin sağ tuşuna basıp, sayfa kaynağını görüntüle dediğinizde karşınıza bir kod sayfası çıkacaktır. İşte web sitenizin omurgasını oluşturan bu kodlardır. Web siteleri de birer programlama dili ile yazılmış programdan başka bir şey değildir. Neyin nerde olacağını bu kodlama dili belirler. 
 
Biz buna html deriz. Html 5 nedir dediğimizde ise, bu dilin son versiyonu olarak adlandırabiliriz. Son versiyonundan önce 4.1 kullanılmakta idi. Buna bağlı olarak gelişen ve değişen ihtiyaçlardan dolayı artık 4.1 cevap veremediği konulara 5 cevap vermeye başladı. Webmaster tarafından kullanılmaya başlandı. Özellikle flash player ile ünlenen Adobe firması HTML 5 gücünü görünce, artık yazılımına güncelleme getirmeyeceğine karar verdi. 
 
Özellikle video içerikli sitelerde en büyük sorun flash player lisanslı olması ve bu lisanstan ötürü telif hakkı ödenmesi idi. Bunda en büyük sorunu yasayan GOOGLE telif haklarından kurtulmak için, HTML 5 nedir geliştirilmesine önayak oldu. Bu yeni standart ile birlikte, açık kaynak koda sahip olan HTML 5 daha fazla geliştirici için yeni imkanlar sağlanmasına da yardımcı olacak. Videolar da yaşanan çökmeler ve bilgisayar donanımlarında yaşanan ağırlık ortadan kalkmış olacak. Özellikle Linux işletim sistemi kullanan bilgisayarlar da en büyük problem, flash player ile tarayıcıların gelmiyor olmasıydı. Ancak kendilerini sürekli güncelleyen tarayıcı firmaları OME, FIREFOX, OPERA, SAFARI ve internet EXPLORER bu standart ile yüklü şekilde gelmektedir. 
 
Bu duruma bağlı olarak, kullanıcı kısmında yaşanan video gösterilmiyor sorunu ortadan kalkmış oldu. Çünkü Linux işletim sistemlerinde bulunan SSH ekranından kurulum zorluğu, yeni kullanıcıların Linux olan ilgisini arttırmak için adope yazılımından farklı bir çözüme gidilmesi gerektiğinde karar kılınmasına neden olmuştur. Bu sayede hiçbir yan yazılım kullanılmadan, video sitelerine girdiğiniz zaman olması gereken işlemler ruhunuz duymadan gerçekleşmeye başlamıştır. HTML 5 nedir dediğimizde, gelişen teknolojinin gereği sonucu oluşturulmuş ve konuyu yan programlardan almadan tüm sorunları html içinde halletme durumudur. 
 
Bunda bu yeni versiyonun JAVASCRIPT ve CSS3 teknolojisi ile birlikte entegre olabilmesini sağlamak içindir. Çünkü devir PC çok ötelere akıllı telefon, tablet ve smart TV dönmüş durumda. Hiç kimse bazı sistemleri ayakta tutmak için ekstra telif ödemek istemesinden kaynaklandı. En kazançlısı ise, kullanıcı kısmında oldu. Çünkü donanımsal olarak belli kapasiteli cihazlarda bile artık en yüksek verim, en düşük sistem özelliklerinde çalışmaya başladı.
 
BU YAZIYI BEĞENDİNİZ Mİ ?
PAYLAŞ PAYLAŞ
TEKLİF İSTE
Web tasarım & Yazılım ihtiyaçlarınız için formu eksiksizce doldurunuz, ekibimiz kısa süre içinde sizi arayacak.