WEB TASARIM

Less Nedir ?

LESS NEDİR VE NASIL KULLANILIR?
 
Dinamik ve güçlü bir stil dosyası olan Less, hem basit hem de kullanışlı olması dolayısıyla son zamanlarda oldukça ilgi görmeye başlamıştır.
 
CSS yazılımını hızlandırma özelliğine sahip olan Less ile değişkenler tanımlayarak, mixinler oluşturabilir ya da birtakım matematiksel işlemler yapabilirsiniz. Yazılım ve tasarım ile ilgilenen pek çok kişinin merak ettiği Less Nedir sorusunun cevabı için öncelikle Less’in tanımını yaptıktan sonra, biraz da kullanım kolaylıkları ve özelliklerinden bahsedebiliriz. Yazılımın en büyük kolaylığı olarak, değişken tanımlama özelliğini göstermek mümkündür. Ayrıca fonksiyon desteği özelliğiyle de, çeşitli stil ayarlamaları yapılabilmektedir.
 
Büyük projeler açısından Less Nedir ve sağladığı kolaylıklar nelerdir diye baktığımızda; hızlı bir yazılım olması, çok fazla kural yazımı içermemesi ve hafif düzeyde Css dosyalarını içerdiğini söylememiz mümkündür. Less yazılırken; noktalama hatalarına, yanlış yazılmış ya da kabul edilmeyen değişken isimlerine, matematiksel işlemlerde – değerini kullanmadan evvel boşluk bırakılmasına dikkat etmek gerekmektedir.
 
Başlangıçta karmaşık gibi görünse de aslında kullanımı oldukça basit bir yazılım olan Less hakkında bilgi edinmek için, öncelikle Less Nedir sorusu hakkında araştırma yapmak gerekmektedir. Başlangıç aşamasında Less indirilip, kurulduktan sonra Less ile Css yazmaya başlayabilirsiniz. Öncelikle değişken oluşturmak için koyacağınız değişken adından önce mutlaka @ işaretini yazmayı unutmamalısınız. Bir değer ataması yapmak için de : işaretini kullanmanız gerektiğini bilmeniz gereklidir.
Matematiksel işlemler yapma özelliği bulunan Less ile çeşitli fonksiyon tanımlamaları yapabilmesinin dışında, çeşitli hesap işlemleri de yapılabilmektedir. Çarpma, bölme, toplama ve çıkarma olmak üzere dört temel işlemin yapılabildiği Less, gelişmiş hesapların yapılabilmesinde de önemli kolaylıklar sağlayabilmektedir. 
 
Statik fonksiyon tanımlama, değişken tanımlama, hiyerarşik yapı düzenlemeleri, matematiksel işlemler gibi özellikleriyle ön plana çıkan Less yazılımı, oldukça popüler bir yazılımdır. Bu nedenle çok sayıda kullanıcı tarafından da ilgi görmektedir. Yazılım ile ilgilenenlere büyük kolaylıklar sağlayan, kullanımı ve kurulumu hızlı ve basit olan bu yazılım, yalnızca tarayıcı ve node.js üzerinde çalışabilmektedir. Less.js ve Css olmak üzere iki farklı şekilde kullanılabilmektedir. Oldukça eğlenceli ve kullanışlı olan bu yazılım, kullanım kolaylığı sebebiyle herkese tavsiye edilebilmektedir. 
 
BU YAZIYI BEĞENDİNİZ Mİ ?
PAYLAŞ PAYLAŞ
TEKLİF İSTE
Web tasarım & Yazılım ihtiyaçlarınız için formu eksiksizce doldurunuz, ekibimiz kısa süre içinde sizi arayacak.