RESPONSİVE / MOBİL SİTE

Mobil Site Nedir ?

Sosyal paylaşım siteleri artık bütün insanlar tarafından günlük olarak takip edilmektedir. Bu sitelerin üyelerinin sayıları milyarlara ulaştı ve hızla artmaya devam etmektedir. İnternet siteleri ilk kuruldukları vakit her sitenin belirli sayıda takipçisi bulunmaktaydı. Bu siteler arasında çok büyük farklar yoktu. Fakat zaman içinde bu sosyal paylaşım sitesi dediğimiz facebook ve twitter gibi siteler ortaya çıkınca bu siteler diğer tüm sitelere çok büyük fark attılar.
 
Bu farkı ortaya çıkaran en büyük etkenlerden biri de hiç şüphesiz telefonlardır. Eskiden sadece bilgisayardan internet sitelerine giriş yapılırken mobil uyumlu siteler sayesinde artık telefonlardan da internet sitelerine giriş yapılabilmektedir. Zaten internet kullanıcılarının artık günümüzdeki çok büyük kısmı mobil olarak internete bağlanmaktadır. Mobil site nedir ? Sorusunu soranlar aslında mobil siteden kastın ne olduğunu merak etmektedirler. Mobil site denilen şey internetin telefonlara uyarlanmasıdır. Yani internet sitelerinin bilgisayarlardan girince görülen görüntüsü ile mobil olarak girince ki görüntüsü farklıdır. 
 
Mobil siteyi oluşturmak normal internet sitesi oluşturmaktan biraz farklıdır. Bunun için telefonlardan rahatlıkla siteyi gezebilecek formatı bulmak gerekir. Örneğin şu an girmiş olduğunuz site bilgisayar uyumludur ve ekran görüntüsü geniş bir şekilde ayarlanmıştır. Fakat bu siteye mobil olarak girmeye çalışırsanız devreye mobil uyumlu site girecektir ve ekran şu an gördüğünüzden daha farklı olacaktır. Yeni akıllı telefon almış kişilerin aklında mobil site nedir ? sorusu hemen gelir. 
 
Bu soruyu cevaplamak için internete mobil site nedir ? diye arama yaparlar. Aslında bu soruyu kendileri cevapladıklarının farkında değiller. Çünkü ellerindeki akıllı telefonlar tamamen mobil uyumlu olarak üretilmişlerdir. Diledikleri zaman internette herhangi bir konuda araştırma yapabilirler. Açılacak sayfaların altında mobil uyumlu ibaresi gözünüze çarpacaktır. Bu ibareden kasıt sitenin mobilden girenler için ayrı bir şekilde dizayn edilmiş olduğunu belirtmek içindir.
 
Böylelikle telefonlardan internete bağlananlar hiçbir sıkıntı yaşamadan diledikleri internet sitesinde sörf yapma keyfini yaşayabilirler. Bazı mobil siteler ise sadece mobilden girenlerin kullanabildiği sitelerdir. Bu sitelere bilgisayardan bağlanmaya çalışırsanız sitenin içerisinde yer alan içerikleri açamama problemi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. 
 
BU YAZIYI BEĞENDİNİZ Mİ ?
PAYLAŞ PAYLAŞ
TEKLİF İSTE
Web tasarım & Yazılım ihtiyaçlarınız için formu eksiksizce doldurunuz, ekibimiz kısa süre içinde sizi arayacak.