WEB YAZILIM

Nosql Nedir ?

VERİ TABANI YÖNETİM SİSTEMİ OLARAK NOSQL
 
A. TARİHÇESİ
 
İlk kez açık kaynak veri tabanı yazılım uzmanı Strozzi tarafından 1998 yılında ortaya koyulan veritabanı yönetim sistemi, modern ilintisel verilerin indekslenmesi, trafiği yoğun web sayfalarının veri tabanını kuvvetlendirmesi, verilerin depolanması işlemlerini yürüten yönetim sistemidir. Bu bakımdan sürekli olarak üzerinde çalışılarak kısa zaman içerisinde yeniliklerle güçlendirilerek daha hızlı bir web trafiğinin sağlanmasıyla birlikte daha hızlı streaming işlemlerinin yerine getirilmesini mümkün kılmıştır. 
 
Bu gelişim çizgisine örnek olarak sosyal medyanın en gelişmiş özellikleri açısından Facebook için gelen e-postaları düzenleme bakımından 50 TB özelliğindeki hızlı ivmesiyle dikkatleri üzerine çekerek üzerende birçok yazılım uzmanının kongreler düzenlemesini sağlamış ve Nosql nedir? konusunda her bir yazılım uzmanının söz alarak fikir alışverişinde bulunmalarını mümkün kılmıştır. Buna örnek olarak öncelikle Google tabanına dayalı Big Table'dan yola çıkılarak geliştirilmiş percolator sistemi ve Waterloo Üniversitesi tarafından geliştirilmiş olan kinetiksel sistemiyle nosql nedir? açısından başlıca çabaları ortaya koymuştur.
 
B. VERİ TABANLARININ KATEGORİLENDİRİLMESİ
 
Söz konusu veri tabanı yönetim sistemi olarak ortaya konulan programlama dilleri ve veri akışkan kategorileri ele alınarak bu şekilde veri tabanı yönetim sistemleri içerisinde öne çıkan son derece gelişmiş özellikleri yansıtmayı sürdürmektedir. Örnek olarak doküman tabanlı bir şekilde veri tabanlarının sınıflandırması şu şekilde yapılmaya çalışılmaktadır: XML veri tabanına ait olarak XQerry programlama dili, BaseX şeklinde bulunmaktadır. Burada sadece bir örnekle açıklanma gerekliliğiyle konunun daha sade bir halde anlaşılması bakımından ele alınan bu kategoride birçok nosql sisteminin farklı sunucularda yedeklemeyi sunabilen bir dağınık sistem oluşturduğunu bilmek yararlı olacaktır.
 
Bütün bununla beraber buradaki dağınık hash çizelgeleri( Neo4j, AllegroGraph...) yeni sunucular eklenerek büyütülebilir. Ama şunun bilinmesi son derece önemlidir ki bu durum da sunucunun hatalar vererek bir anda çökmesine neden oluşturulabilir. Nosql nedir? sorunsalı üzerine bu tip arızalanmaların önüne geçebilmek amacıyla veri tabanı yönetim sistemlerinde tüm bu hususların bütün yönleriyle ele alınarak böyle bir veri tabanı yönetim sistemlerinin kullanılması gerekmektedir. Ayrıca lisanssız programlama dillerinden uzak durularak veri tabanındaki etkileri de dikkate alınmalı ve sunucunun çökmesi önlenmelidir.
 
BU YAZIYI BEĞENDİNİZ Mİ ?
PAYLAŞ PAYLAŞ
TEKLİF İSTE
Web tasarım & Yazılım ihtiyaçlarınız için formu eksiksizce doldurunuz, ekibimiz kısa süre içinde sizi arayacak.