WEB YAZILIM

Sql Nedir ?

VERİ TABANININ ALT PROGRAMLAMA DİLİ
 
Veri tabanına yönelik olmak üzere çalışmaların hız kazanarak ileri boyutlara erişmesi sonucu ortaya çıkarak bu yöndeki gelişimlerden kaynaklanan unsurları beraberinde taşıması amacıyla ortaya çıkmış bulunan alt programlama dili SQL, Türkçe dilinde yapılandırılmış sorgu dili olarak bilinmektedir. Söz konusu veri tabanı yönetim sistemi alt programlama dilinde structured query language dilinde verileri tasarlamak, bunları yönetmek için alt yapıya ihtiyaç duyulmasından doğmuş özelliğini oluşturmaktadır. 
 
Sadece veri tabanına ait işlemlerin yapılabilmesine imkan tanıyan özelliğiyle kayıt yenileme, kayıt ekleme, kayıt sillme ve değiştirme fonksiyonları da yerine getirilerek bu sayede ortaya konulan işlemlerin sql nedir? şeklinde kısa bir zaman diliminde geliştirilmesi sağlanabilmektedir. Veri tabanı hazırlanmasına yönelik olarak ihtiyaç duyulan bütün çalışmaların sonucunda ortaya konulmuş olunan bu veri tabanı yönetimi, yapılandırılmış sorgu dili olarak öncelikli bir şekilde square adındaki bir matematiksel dil sonucunda meydana gelmiş bulunmaktadır. 
 
Bu matematiksel söz dili sonucunda meydana gelen yönetim alt programlama dilinde daha sonra kısaca sql denilerek birçok veri tabanı yönetim sistemleri yürütülmeye devam edilmiştir. Zaten günümüzde de birçok bilişim çalışanları tarafından kabul edilerek veri tabanı yönetim sistemleri boyunca kullanılagelen SQL, bu yalın haliyle hem daha hızlı bir kod hazırlanmasını sağlamakta hem de daha pratik olarak alışkanlıkların sonucunda işlemlerin yapılarak veri girdilerinin depolanması, kayıt edilmesi, değiştirilmesi ya da silinmesi işlemlerini olanaklı hale getirmektedir.
 
Sql nedir? veri yönetimi konusunda başlıca veri tanımlama ve veri işleme fonksiyonlarıyla şu kodları kullanarak programlama dilinin gerekliliklerini sağlamaktadır.
 
- Create table tablo_adı: Yeni tablo oluşturmak için kullanılan koddur.
 
- Alter table tablo_adı: Yeni bir sütun eklemek, sütun sayılarını değiştirmek için kullanılan komuttur.
 
- Drop table tablo_adı: Tabloyu silmek için kullanılmaktadır.
 
- Create wiew görüş_adı: Görüntü meydana getirmede kullanılmaktadır.
 
- Drop wiew görüş_adı: Görüntüyü fiziksel olarak silmek için kullanılmaktadır.
 
Bunun dışında SQL nedir? açısından veri işleme olanakları da bulunmaktadır.
 
- : Gruplandırma komutur, bir verinin başlıca özelliklerinin gruplandırılmasını sağlar.
 
-Insert: Yeni verilerin eklenmesini sağlayan bir kod olarak başlıca fonksiyonları yerine getirmede hızlı bir şekilde kullanılmaktadır.
 
BU YAZIYI BEĞENDİNİZ Mİ ?
PAYLAŞ PAYLAŞ
TEKLİF İSTE
Web tasarım & Yazılım ihtiyaçlarınız için formu eksiksizce doldurunuz, ekibimiz kısa süre içinde sizi arayacak.