DİĞER

Domain Nedir ?

ADINIZ SİZİ YANSITIR DOMAİN İNTERNETTEKİ SİZİ...
 
İnternet dünyası ve bizlere getirdikleri tartışılmaz hiç şüphesiz. Evimizde, iş yerlerimizde, cep telefonlarımızda, tabletlerimizde kullandığımız internet sayesinde her şey elimizin altında.
 
Firma bilgileri, alış veriş siteleri, oyunlar, sosyal paylaşım siteleri, kültürel yazı ve makaleler, eğlence, spor, ders... hepsi internet aracılığıyla bizleri daha kolay ve zevkli bir yaşama götürüyor.  Böyle anlatıldığında gayet basit ve anlaşılır görünen internet dünyasının özünde karışık bir yapısı var aslında. IP numaraları, web adresleri, hosting, domain name system gibi pek çok teknik terimi içeren bir yapılaşma internet.
 
Belki de pek çoğumuzun yabancı olduğu terimler bunlar. Ama internetinde olmazsa olmazları. İnternet sayesinde hayatımıza giren ve hepimizin bir şekilde kullandığı web siteleri arttıkça en sık duyulan terimlerden biri de domain name system olmaya başladı. Peki, domain nedir ? sorusuna nasıl bir cevap vermek gerekir. Türkçede ki anlamıyla alan adı, yani bir web sitesinin adıdır. Neden ihtiyaç duyulur peki bu adlara. Belki de şöyle düşünmek gerekir. Kocaman bir dünyamız var.
 
Bu dünya içinde kıtalar, bu kıtalarda ülkeler, bu ülkelerde şehirler ve bu şehirlerde yaşayan bizler. Bizlere ayrılmış, yaşam alanlarımız da var elbette. Evlerimiz, iş yerlerimiz gibi. Bu karmaşık hayat içerisinde, yaşadığımız, çalıştığımız yerlerinde birer ismi var. Sokaklarımızın, sitelerimizin, apartmanlarımızın, iş yerlerimizin bir adı olmasa ne kadar da zor olurdu arananları bulmak ve ulaşmak. İşte bu açıdan değerlendirildiğinde domain nedir ? sorusuna daha anlaşılır ve açık bir cevap vermiş olunur belki de. 
 
İnternet kullanıcılarının her birinin bir IP numarası var. Bu numaralar pek çok sayıyı içermekte. yani bir internet kullanıcısının bilgisayarına, internet üzerindeki bilgilerine ulaşmak istediğimizde bize rehberlik edecek olan IP numaralarını hatırlamak oldukça zor. İşte kullanıcıları bu zor durumdan kurtarmak ve ihtiyaç duydukları web sitelerine kolayca bağlanmalarını sağlamak amacıyla, bu numaraların yerine, onlara karşılık gelecek şekilde verilen adlar domain nedir ? sorusunun bir diğer cevabı olabilir. 
 
Kişiler ve firmalar satın aldıkları domain yani alan adları sayesinde, internet üzerinden ulaşmak istedikleri hedef kitlelere çok kolay ve hatırda kalıcı isimlerle ulaşabiliyor. Kullanıcılar Bu alan adları ve kurulacak web sitelerinin içerikleri doğrultusunda farklı uzantılar alarak internet dünyasının bir parçası oluyor. 
 
BU YAZIYI BEĞENDİNİZ Mİ ?
PAYLAŞ PAYLAŞ
TEKLİF İSTE
Web tasarım & Yazılım ihtiyaçlarınız için formu eksiksizce doldurunuz, ekibimiz kısa süre içinde sizi arayacak.