WEB YAZILIM

Mvc Nedir ?

VERİ DÜZENLEME VE KONTROL ETME BİLEŞENİ
 
MVC, yazılım alanındaki gelişmelerin günümüze yansımasını oluşturarak ulaşabilmiş bir özellik olarak Model View Controller olarak gelen başlıca nitelikli düzenleme ve kontrol etme bileşenidir. Özelliği bakımından verilerin hem düzenlenmesini hem de kullanıcı ara yüzüyle hiçbir şekilde sorun yaşanmadan kontrolünü sağlayan ara bileşen olması yönünden başlıca fonksiyonunu oluşturmaktadır.
 
1. MVC'NİN TARİHİ
 
1979 yılından bu yana kullanılagelen ancak ilk kullanıldığı andaki haliyle fazlaca itibar görmeyen MVC, mucidi olarak Trygve Reenskaug tarafından o dönemin ilkel koşullarında ortaya çıkarılmıştı. Kendisi de bir yazılım mühendisi olan yazılım uzmanı Reenskaug, bunu hem verinin yani modelin hem de kullanıcı ara yüzünün yani viewin birbirlerini etkilemeden son derece karmaşık düzenekte verilerin bu ara bileşenle düzenlenmesi, denetlenmesi için adeta bir kontrolör olarak başlıca ara eleman unsuru oluşturmasına dayalı olarak mvc nedir? sorusuna yanıt vermek amacıyla üretimi ortaya konulmuş programlama özelliğinden oluşmaktadır.
 
2. MİCROSOFT İLE TANIŞMASI
 
Bilişim teknolojilerinin başlıca rakipsiz firması Microsoft, ilkel olarak Reenskaug tarafından ortaya atılan bu yazılım teknolojisinin geliştirilmesi adına çalışmalar yaparak bunu kısa zamanda geliştirmeyi başararak kendisiyle özdeşleşen haliyle günümüze aktarabilmiştir. Asp.net framework olarak tanınan günümüzdeki modern bileşen hali ilk önce, Xerox araştırma laboratuarına gönderilerek testlerle denemeye tabi tutulmuş ve ilavelerle günümüzdeki temeli atılmıştır. Mvc nedir? noktasında bu denli gelişim çizgisini koruyarak geliştirilerek başlıca ara bileşen olma unsurunu meydana getirmiştir.
 
3. MODEL VİEW CONTROLLER TABLOSU
 
Söz konusu bu ara bileşeni şu şekilde tablolaştırarak ele almak mümkün olabilmektedir:
 
MODEL> s> VIEW> Sees> User> Uses> CONTROLLER> manipulates.
 
Bu şekildeki işlem tablosuyla bir döngü yaratan söz konusu ara bileşen, birçok işlemlerin kısa sürede veriler ve görüntüler aracılığıyla hiçbir şekilde birbirlerini etkilemeksizin ara yüzü de etkilemeksizin düzenleme, denetleme unsurunu taşımaları sağlanmaktadır. Üstelik söz konusu yazılım çalışması üzerine bir de son derece geniş kapsamlı birer bilgi ansiklopedisi olma özelliğine sahip eser yazılarak bu şekilde yazılım mühendislerine yol göstermesi düşünülmüştür. How To Use Model View Controller? adındaki bu eserler MVC nedir? sorusuna bütün hatlarıyla yanıtların bulunması ve böylelikle yazılım alanında bu ara bileşenin daha net bir ifadeyle anlaşılması sağlanmaktadır.
 
BU YAZIYI BEĞENDİNİZ Mİ ?
PAYLAŞ PAYLAŞ
TEKLİF İSTE
Web tasarım & Yazılım ihtiyaçlarınız için formu eksiksizce doldurunuz, ekibimiz kısa süre içinde sizi arayacak.