DİĞER

Web Sitesi Nedir ?

Web; İngilizce örümcek ağı, ağ anlamına gelmektedir. Web sitesi, metin, görsel ve animasyon şeklinde ziyaretçisine bilgi veren veya hizmet sunan sayfaların tümüdür. Ziyaretçiler HTTP ve HTTPS protokolleriyle erişim sağlamaktadırlar. 1990 lı yılların başlarında geliştirilmeye başlandı. Web sitesi nedir sorusu insanların aklını kurcalarken, 1993 yılında “www” ön eki ile Cern tarafından ziyaretçilerin kullanımına sunuldu. Türkiye’de ilk internet bağlantısı Washington ve Ankara arasında kiralanan bir hat ile 12 Nisan 1993 yılında gerçekleştirilmiştir.
 
Web sitesi nedir? Sorusuna şu şekilde cevap verebiliriz. Web sitelerini iki ayrı kategoride inceleyebilir ve bunlara dinamik ve statik web siteleri diyebiliriz. Statik web siteleri; kurulduktan sonra çok nadir güncellenen tekdüze bir şekilde varlığını sürdüren sitelerdir. Statik web siteleri oluşturulurken en fazla HTML, XHTML, DHTML, CSS, SWF, JQUERY ve JAVASCRIPT dilleri kullanılmaktadır. Dinamik web siteleri ise sürekli kendini yenileyen güncel bir şekilde yayın hayatına devam eden sitelerdir. Günümüzde çok yaygın kullanılan ve adını tüm dünyaca duyurmayı başarmış web siteleri dinamik web siteleridir. Dinamik web siteleri her kullanıcıya farklı yetkilendirmeler ve erişim imkânları sunarak kullanıcıların ilgisini çekmekte ve bu da bu sitelerin kullanımını oldukça yaygınlaştırmaktadır.
 
Dinamik web siteleri tasarlanırken ASP.Net, ASP, CFM, PHP, JSP gibi diller kullanılmaktadır. Bu yazılım dilleri yapımcı ve ziyaretçiler tarafından sayfaların sürekli güncellenebilir ve yenilikçi olmalarını sağlamaktadırlar. ASP.NeT ve ASP yazılım dillerinin geliştiricisinin Microsoft olması bu dillerin yaygınlaşmasına yol açsa da Microsoft piyasası tamamen ele alamamış, PHP yazılım dili ASP.Net ve ASP yazılımları kadar geniş kitlelere yayılmış ve kullanımı da bir hayli yaygındır. Dinamik web sitelerinde kullanılan bu dillere yardımcı olarak JQuery, Flash, Silverlight ve JavaScript gibi gerçek zamanlı veri akışı dilleri de kullanılmaktadır.
 
2007 yıllarının sonu itibariyle Web 2,0 adlı kavram meydana gelmiş ve bu kavram yeni nesil web sitelerini ifade etmektedir. Kodlamada benzer diller kullanılırken hız bakımından pek bir fark değişimi yaşanmamıştır. Grande Digital firması web sitesi konusunda ihtiyaçları karşılarken müşteri memnuniyetini de en ön planda tutmaktadır.
 
BU YAZIYI BEĞENDİNİZ Mİ ?
PAYLAŞ PAYLAŞ
TEKLİF İSTE
Web tasarım & Yazılım ihtiyaçlarınız için formu eksiksizce doldurunuz, ekibimiz kısa süre içinde sizi arayacak.