JS – JQUERY & AJAX

Javascript Nedir ?

Javascript, internet tarayıcılarının sunucu üzerinden betikler sayesinde tarayıcının kullanıcıyla etkileşim halinde olduğu bir programlama dili olarak bilişim teknolojisinde bilinmektedir. Söz konusu programlama dilinin tarihçesi ise 1995 yılına aittir. İlk olarak Eich adındaki bir yazılım geliştirme uzmanı tarafından ortaya konularak Netscape Navigator olarak 2.0 versiyonuyla web ağının programlama dili olarak kullanılmaya başlanmıştır. Ancak 1995 yılındaki bu ilk sürümünde adı Live Script olarak piyasaya sürülmüş ve ardından bu Beta 3.0 sürümüyle Java Script adını almıştır.
 
1995 yılındaki programlama dili olarak Java Script hem Microsoft hem de Netscape web yazılım teknolojisinin öne çıkan sektörleri arasında büyük bir kapışmaya sahne olarak kıyasıya kullanılmaya başlanmıştır. Böylelikle programlama dili olarak kullanılmasıyla sunucuların betikler üzerinden tarayıcıların programlanmasını daha rahat bir biçimde sağlaması mümkün hale gelerek günümüz programlamanın alt yapısını meydana getirmiş olmaktadır. Javascript nedir denilince akla gelen bu özelliklerle birlikte söz konusu programlama dilinin esinlenmiş olduğu kaynaklar da var olmuştur. Söz konusu Scheme başlıca esinlenilmiş olunan bu kaynakların ta kendisidir.
 
Her ne kadar asenkronları ve semantik yapıları değişik olsa da hem Java programlamasının hem de Javascriptin aynı sunucu tabanından çıkarak C sembolüyle temsil edildikleri bilinen bir gerçektir. Yine semantikleri farklı olsa da içerdikleri özellikler bakımından aynı oldukları belirtilmektedir. Javascript nedir denilince günümüzdeki durumu da ele alınmalıdır. Programlama dili, 17 Haziran 2015 tarihinden bu yana EcmaScript sürümüyle yine web tarayıcılarının betikler üzerinden programlanmasını ve kullanıcıyla doğrudan etkileşime geçmesini sağlamaya devam etmektedir.
 
Netscape ve Microsoft arasındaki 90'ların mücadelesinde rekabeti ele geçiren taraf Microsoft olmuştu ve bundan sonra Microsoft temeli üstünde yükselen bir bina gibi Java Script anılmaya devam edilerek VBSScript adıyla bir betik yayımladı. Bunun ardından Javascript nedir konusu daha belirginlik kazanmış bir hale gelerek Visual Basic temelinde bir betik dili ve programlama dil meydana gelmiştir. İlk olarak web tarayıcısı alanında Internet Explorer aracılığıyla kullanılarak günümüze gelebilen Java Script bu denli uzun tarih yolculuğundan sonra günümüzdeki yeni kararlı sürümüyle programlama özelliğini sürdürmektedir.
 
BU YAZIYI BEĞENDİNİZ Mİ ?
PAYLAŞ PAYLAŞ
TEKLİF İSTE
Web tasarım & Yazılım ihtiyaçlarınız için formu eksiksizce doldurunuz, ekibimiz kısa süre içinde sizi arayacak.